ROZHOVOR: Ústa jsou branou do celého těla

ROZHOVOR: Ústa jsou branou do celého těla

Publikováno: 27.03.2024

Zobrazení: 91

Pokud jste aktivní na sociálních sítích a zajímáte se o svůj chrup, možná jste narazili na instagramový profil dentální hygienistky Kláry Nové, která kromě toho, že postuje střípky ze svého života, navíc edukuje své sledující o dentální hygieně a správné péči o zuby. Dentální hygienu Klára doporučuje navštívit alespoň 2x ročně, protože krásný úsměv je jen jeden, a to ten zdravý!

Jaký je život dentální hygienistky a úspěšné influencerky z Plzně, která prostřednictvím instagramového profilu dentalnihygienistka_Klara, připomíná důležitost péče o chrup?

Děkuji za kompliment, nicméně si jako influencerka nepřipadám. Svoji práci dentální hygienistky miluji a to, že má láska k práci, má ještě přesah ve světě sociálních sítí, je jen třešnička na dortu. Jinak jsem manželkou a mámou dvouletého chlapečka a žiji normální život na předměstí Plzně.
 

Jak jste se dostala k této profesi a kde momentálně profesně působíte?

Původně jsem po gymnáziu chtěla studovat zubní lékařství, ale nebyla jsem přijata. Proto jsem si podala přihlášku na studium oboru Diplomovaný zubní technik v Plzni, kde jsem nakonec obor dostudovala. Během třetího ročníku studia zubního technika jsem již věděla, že se prací zubní techničky živit nechci, protože potřebuji kontakt s lidmi, a proto jsem ještě vystudovala obor Diplomovaná dentální hygienistka. A řekla bych, že lepší práci jsem si nemohla přát. Práci dentální hygienistky svědomitě dělám již osmým rokem a opravdu mě naplňuje. Od roku 2016 pracuji v ordinaci Complexdental, s.r.o. v Plzni.
 

Co Vás přivedlo k založení IG profilu, na kterém lidem přibližujete dentální hygienu?

Prvotním záměrem bylo najít si klientelu v Plzni, protože jsem neměla plný kalendář a chtěla jsem pro získání klientů/pacientů sama něco udělat. Tím začala osvěta o dentální hygieně a péči o zuby na mém instagramovém profilu. Aktuálně na něm sdílím své střípky z osobního života, které prokládám informacemi z dentálního světa, tak aby mě to i sledující bavilo a neřešila jsem „jen zuby“. 
 

Stále existují ti, kteří přesně neví, co si pod pojmem „dentální hygiena“ představit. Můžete prosím přiblížit?

Náplní práce dentální hygienistky je především prevence onemocnění zubů, parodontu (tkáně, které drží zub v ústech) a ústní sliznice. Poskytuje nejen preventivní péči, ale také vzdělávací, estetickou a terapeutickou. Hlavní činností v ordinaci dentální hygienistky je pak důkladné odborné vyšetření zubů a parodontu pacienta, motivace pomocí detekčního roztoku a šetrné odstranění biofilmu (plaku), zubního kamene, pigmentací zejména pak z míst, která jsou pro pacienta špatně přístupná. Na dentální hygieně se pacient naučí používat dentální pomůcky tak, aby již vzniklá onemocnění v ústech vyléčil, příp. zastavil a ideálně aby ani nová onemocnění v ústech nevznikla.
 

 

Proč a jak často by lidé měli dentální hygienu navštěvovat?

V dnešní době již víme, že nejčastější onemocnění v ústech jako je zubní kaz, zánět dásní, zápach z úst, parodontitida (laicky parodontóza) jsou onemocnění, která jsou způsobená zubním plakem. Zubní plak se tvoří, bez rozdílu věku, prakticky ihned po vyčištění zubů. Je velice důležité vědět, čím a jak šetrně a efektivně zubní plak odstranit, abychom nepoškodili nejen zuby, ale i dásně. Pokud tato onemocnění neřešíme, tak nejen že riskujeme, že o zuby můžeme přijít, ale hrozí nám i další závažná systémová onemocnění, protože ústa jsou branou do celého těla. Obecné doporučení je navštívit dentální hygienu dvakrát ročně. Ale z praxe víme, že frekvence návštěv je hodně individuální, protože např. děti, ortodontičtí pacienti (pacienti s rovnátky), parodontologičtí pacienti, těhotné navštěvují dentální hygienu např. každé 3-4 měsíce. Samozřejmě pokud je někdo hodně motivovaný, tak může chodit na dentální hygienu klidně každý měsíc, a i takové pacienty mám. 
 

 

Existuje spousta zaručených „babských tipů“, jak si doma vybělit zuby. Máte Vy sama nějaký tip, nebo dáváte přednost profesionálnímu bělení?

Pokud si chcete zuby vybělit doma, tak nejen, že to v lepším případě nebude fungovat, ale může dojít k nevratnému poškození zubů. Nejčastěji babské tipy doporučují použití sody/kypřícího prášku, citronu, kurkumy, kokosového oleje, ručních ultrazvukových čističů… Nic z toho opravdu prosím nepoužívejte! Zuby před bělením musí být lékařem vyšetřeny, pokud je potřeba, tak zasanovány (opraveny). Zuby vám vybělí pouze peroxid vodíku nebo karbamid peroxidu, které jsou obsaženy ve stomatologických bělících gelech, které vám prodá buď dentální hygienistka nebo zubní lékař v ordinaci. Podle vašich požadavků a priorit si vyberete nejlepší způsob bělení, který vám ošetřující nabídne.
 

Pro udržení zdravých a silných zubů je důležitá také pestrá a vyvážená strava. Pokud však jídelníček není optimální, je vhodné zařadit do jídelníčku doplňky stravy např. s obsahem vápníku. Jaké minerální látky a vitaminy pro zdravý chrup byste doporučila?

Ano, přesně tak. Pro zdravé a silné zuby je důležitá pestrá strava, která by měla obsahovat zejména vitamin D3 a vitamin K2, vápník, hořčík a fluoridy, totéž by pak platilo i pro doplňky stravy. Vitaminy a minerály pro zdravé zuby najdeme v rybách jako jsou například sardinky, tuňák, losos, v máku, mandlích, ve vlašských a lískových oříšcích, sójové mouce. Mléčné výrobky obsahují velký podíl vápníku a mléčných bílkovin. A bílý neslazený jogurt navíc ještě obsahuje důležitá probiotika, která jsou důležitá pro orální mikrobiom. V listové zelenině jako je kapusta, zelí, špenát, dále pak v brokolici, ve fazolích, čočce je velký podíl nejen vápníku, ale také kyseliny listové, která je nezbytná pro obnovu a růst buněk a pro výživu dásní. Jablko, mrkev, celer obsahují vitamin C, který chrání dásně před působením volných kyslíkových radikálů, a navíc jde o potraviny s vysokým podílem vlákniny.
 

Máte nějaké tajné triky, jak si udržet zdravý chrup?

Bohužel žádné tajné triky v rukávu nemám, ale jako nejdůležitější pomůcku na čištění zubů bych určitě chtěla zmínit mezizubní kartáčky, protože mezizubní prostor tvoří zhruba 30% plochy zubu, používání měkčích kartáčků na čištění zubů, kvalitních past, a hlavně si zuby čistit tak dlouho dokud nejsou hladké, a hlavně si je čistit pravidelně. Pacient by měl navštívit minimálně jedenkrát ročně zubního lékaře a dvakrát ročně dentální hygienistku, kde na její návštěvu může využít finanční příspěvek od zdravotní pojišťovny.
 
Pokud si nyní říkáte, že byste přece jen služeb dentální hygienistky měli využít, jsme rádi, že jsme vás prostřednictvím Kláry připomněli, jak je důležité o chrup správně pečovat. Pokud se chcete nejen o dentální hygieně, ale také o Kláře dozvědět víc, nezapomeňte sledovat její instagramový profil dentalnihygienistka_klara.
 

Pro udržení zdravých a silných zubů Klub zdraví doporučuje:

  • Walmark Vápník Hořčík Zinek OSTEO, doplněk stravy. Vápník Hořčík Zinek OSTEO představuje zdroj klíčových minerálů prémiové kvality a vitaminu D, který pomáhá vstřebávání vápníku a udržuje hladinu tohoto minerálu v organismu v rovnováze. Obohaceno navíc o vitamin B6. Vápník, hořčík a zinek jsou důležité minerály pro zdraví těla a mnoho svých funkcí vykonávají společně.
  • Solarvit Effect D + K2, doplněk stravy. Kombinace vitaminu D3 a vitamin K2 v jedné tobolce pro podporu imunity a k udržení normálního stavu kostí, zubů a činnosti svalů.
  • Santoin zubní pasta s účinkem při parodontóze.
 
Jarní únava? Podpořte energii přírodní cestou!
19.03.2024

Jarní únava? Podpořte energii přírodní cestou!

I když venku začíná všechno kvést a příroda se probouzí ze zimního spánku, vy byste nejraději zůstali v posteli. Ačkoliv únava je spojována hlavně s podzimem, někteří nadměrnou únavou a vyčerpáním trpí právě na jaře. Abyste se necítili unavení a bez energie, vyzkoušejte naše tipy a užívejte si jaro naplno!

Přečtěte si více
Zobrazení: 1090
Sportujete? Nezapomínejte tělu doplnit hořčík!
29.02.2024

Sportujete? Nezapomínejte tělu doplnit hořčík!

Nejen vrcholoví sportovci, ale i ti rekreační, by neměli zapomínat na dostatečný příjem minerálních látek, které podpoří nejen sportovní výkon, ale také regeneraci organismu po něm. Jednou z nejdůležitějších minerálních látek, které organismus před i po náročných výkonech ocení, je hořčík!

Přečtěte si více
Zobrazení: 502
Ostropestřec, bylina, která si s játry rozumí
23.02.2024

Ostropestřec, bylina, která si s játry rozumí

Pokud jste ještě neobjevili sílu ostropestřce mariánského, je to velká škoda. Ostropestřec mariánský patří mezi nejoblíbenější a nejznámější byliny pro podporu zdraví jater, jejich přirozenou detoxikaci a podporu správného trávení. Jeho pozitivní účinky na játra jsou navíc známá již více než 2 tisíce let. V době, kdy je naše tělo neustále pod vlivem škodlivých toxinů (např. v důsledku znečištěného životního prostřední, užívání léků, či konzumace potravin s umělými přísadami), je důležité myslet na to, jak zdraví jater podpořit.

Přečtěte si více
Zobrazení: 2599
ROZHOVOR: Abyste se ve své kůži cítili dobře
02.02.2024

ROZHOVOR: Abyste se ve své kůži cítili dobře

V jakém věku začít pečovat o pleť, chceme-li zmírnit projevy jejího předčasného stárnutí? Jak by měla vypadat správná denní rutina péče o pleť? Jak podpořit zdraví a krásu pleti zevnitř? Na to jsme se ptali MUDr. Lucie Rajské, Ph.D., vyhledávané a zkušené lékařky všeobecné, preventivní, laserové a estetické dermatologie, která je zároveň zakladatelka a vedoucí lékařka oblíbené Rajská Clinic. Lucii však můžete znát také z mnoha médií a jejího instagramového účtu, na kterém sdílí tipy, díky kterým může i Vaše pleť vypadat zdravě, svěže a mladě.   

Přečtěte si více
Zobrazení: 174
ROZHOVOR: Zdravá a naplněná žena je základem spokojené rodiny
21.08.2023

ROZHOVOR: Zdravá a naplněná žena je základem spokojené rodiny

Být zdravý, cítit se dobře, a navíc vypadat mladě a svěže, je snem snad každého z nás. Pokud máte pocit, že na to, věnovat se sami sobě, abyste se cítili v psychické i fyzické kondici, nemáte čas, přečtěte si náš článek s Mgr. Kamilou Černou, specialistkou na výživu a ženské zdraví, která svým klientkám předává funkční nastavení slučitelné s normálním životem a rodinnou pohodou. Chcete-li se naučit porozumět sami sobě, umět naplnit své potřeby a stravovat se intuitivně bez zbytečného stresu, vydejte se na cestu právě s Kamilou.

Přečtěte si více
Zobrazení: 19